úterý 2. února 2016

Kde získat přístup k systému SAP

Pro začínající programátory nebo ambiciózní uživatele, kteří se chtějí seznámit s ABAPem nemusí být přístup, resp. odpovídající oprávnění, úplná samozřejmost. Níže tedy uvádím několik možností, jak je možné si ABAP procvičit v prostředí SAPu.

1) Pokud máte přístup k SAPu u svého zaměstnavatele, máte vyhráno. Nebo alespoň částečně :). K tomu, abyste mohli programovat potřebujete developer key. Pokud vám ho zaměstnavatel poskytne, máte už opravdu vyhráno. Potom už jen stačí, aby vám byly nastaveny příslušná oprávnění v klientovi pro testování.

Jestliže se se vás první možnost netýká, nemusíte ale smutnit. Čtěte dále.

2) Součástí literatury o ABAPu bývá miniSAP (nebo si alespoň pamatuji, že býval). Stačí nainstalovat podle instrukcí. Nejedná se o plnohodnotné prostředí, ale na zkoušení stačí.

3) Navštivte scn.sap.com. Určitě je dobré, abyste se zaregistrovali. O tomto portálu si ale povíme někdy příště. Nyní nám stačí, když do vyhledávacího políčka v pravém horním rohu zadáte např. "abap trial". Pozor, je nutné, abyste měli nastaveno "Search all of SAP", nikoliv jen "Search the Community". Následně si v pravém sloupci nastavte filtr na zdroj "SAP Store". Vyhledávat je samozřejmě také možné přímo na store.sap.com, kde můžete do vyhledávání zadat třeba také "abap trial" nebo "scn".

To co hledáme se jmenuje NetWeaver Application Server ABAP Trial Version, která je k dispozici ve 32 a 64 bitové verzi (může mít v názvu i Developer Edition).

Systémové požadavky na 32-bit jsou tyto:
 • Operating System: 
  Windows XP Professional (Service Pack 2) or Windows Server 2003 or Windows Vista
 • Hostname must not exceed 13 characters
 • NTFS-File system
 • Internet Explorer 5.5 or higher or Firefox 1.0 or higher
 • At least 2 GB RAM (4 GB ore more recommended)
 • Pagefile size according to your RAM settings.
 • Intel Pentium III/1.1 GHz or higher (or compatible)
 • 40 GB hard disk space temporary during installation - 36 GB permanent
 • High-resolution monitor (1024x768 or higher, 256 colors)
 • Make sure that no other SAP system or MaxDB is installed on your computer or has registry entries
 • The SAP system requires several ports for communication services. Therefore the file%WINDIR%\system32\drivers\etc\services must not include an entry for the ports 3200, 3600, 3900 and 8000. A possible entry can be excluded by using the hash symbol (#). (Note: The entry sapmsNSP 3600 for dialog instances may not exist, as it is set to 0 in Trial versions).
 • If no DHCP server is available on your network (which dynamically determines the IP address) or your computer is not connected to any network, you need to install the virtual interface adapter MS Loopback Adapter.

A požadavky na 64-bit následující:
 • Operating System Windows 7 64 bit Professional (unsupported platform for Trial Installation) or Windows Server 2008
 • JRE 1.4.x or JRE 1.5.x (for installation only, JRE 1.6 is not supported)
 • Hostname must not exceed 13 characters (Full Qualified Domain Name optional)
 • NTFS-File system
 • Internet Explorer 7.0 or higher or Firefox 3.6 or higher
 • Minimum 2 GB RAM (4 GB or more recommended)
 • Virtual Memory: Pagefile size sufficient for installation (16-24 GB recommended).
 • Intel Pentium III/1.1 GHz or higher (or compatible)
 • 45 GB hard disk space temporary during installation - 36 GB permanent
 • High-resolution monitor (1024x768 or higher, 256 colors)
 • Make sure that no other SAP system or MaxDB is installed on your computer or has registry entries (multiple instances not supported with Trial))
 • The SAP system requires several ports for communication services. Therefore the file %WINDIR%\system32\drivers\etc\services must not include an entry for the ports 3200, 3600, 3900 and 8000. A possible entry can be excluded by using the hash symbol (#). (Note: The entry sapmsNSP 3600 for dialog instances may not exist, as it is set to 0 in Trial versions).
U 64 bitové verze pro Windows 7 si všimněte "unsupported platform for Trial Installation", což by ale pro naše účely nemělo vadit.

Pokud se pro stažení rozhodnete, klikněte na tlačítko Trial version, zadejte požadované údaje a odkaz pro stažení vám přijde na zadanou e-mailovou adresu.


Postup jak instalovat Trial version naleznete v samostatném článku zde.

4) Jestliže chcete přístup k plnohodnotnému prostředí a zároveň co nejméně starostí, můžete si na internetu najít poskytovatele přístupu k IDES. Co je IDES konkrétně například zde (jednoduše jde o demonstrační firmu v SAPu). Donedávna, co je mi známo, fungoval přístup zdarma na consolut.com, ale nyní se už setkáte pouze s touto hláškou:

Discovering the SAP ERP world ...
ATTENTION - ATTENTION - ATTENTION :
Due to license issues this service is no longer available.
Aus lizenzrechtlichen Gründen ist dieser Service nicht länger verfügbar.
SAP provides different charged training & education services at:

která nás přivádí na další možnost a sice na SAP Learning HUB Access. V rámci zaplaceného školení přístup k SAPu samozřejmě také obdržíte.

Zpět ale k IDES poskytovatelům. Na internetu jich najdete dost, často ovšem také s dost nevalnou pověstí, alespoň podle recenzí. Osobně mám vyzkoušený?www.idesaccess.com, který není zrovna levný (za ECC 6.05 pro jednoho uživatele na jeden měsíc je účtováno 54$), ale funguje. Přístup získáte ihned po zaplacení a to včetně developer key. Základní technická podpora funguje také dobře. Jako řešení pro zkoušení v ABAPu vyhovuje. Pro uživatele, kteří by si chtěli zkusit nějaké obvyklé transakce (například pořízení a zaúčtování dokladu) bych se ho ale už zdráhal doporučit (jedná se o sdílený systém a nevím jak často se data obnovují, nastavení systému není vždy takové, jak by uživatel očekával). Pro přihlášení si budete muset nainstalovat SAP GUI, ale to už je maličkost.


Pokud jsem nějakou možnost opomněl, tak napište svůj tip prosím do komentáře.

L.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář. Pokud byste se chtěli stát pravidelnými příspěvovateli do tohoto blogu, kontaktujte mne prosím.